Bu formu göndermeden önce Gizlilik Politikası'nı okuduğunuzu ve kişisel verilerinizin sizinle iletişim kurulması için kullanılmasını kabul ediyor musunuz?

   

  Kabul ediyorum

   

  Randevu Alın

  Formu doldurarak randevu talebi yapabilirsiniz. Sizleri en kısa sürede arayarak, randevu tarihinizi teyit ediyor olacağız.

  Dilerseniz randevu almak için bizi arayabilirsiniz:
  (0312) 447 12 03
  (0532) 557 12 03

  Dilerseniz randevu almak için e-posta gönderebilirsiniz:
  gurdil@gmail.com

  Farkındalığa Giden Yol: Rüyalarımız

  8 yıl ago · · 2 comments

  Farkındalığa Giden Yol: Rüyalarımız

  Araştırmalara göre, normal bir insan gece boyunca ortalama 4-5 rüya görür. Gün boyunca yaşananlar gece rüyalarda yerli yerine oturtulduğu için rüya görmek fiziksel sağlık açısından olduğu kadar, psikolojik sağlık açısından da büyük önem taşır. Uyanık haldeyken farkında olmadığımız konuları ve gerçekte neler düşünüp hissettiklerimizi bize gösteren rüyalarımız, yaşamımızdaki aksaklıkları görüp düzeltmemiz açısından bize yol gösterir.

  İnsanların rüyaları çok çeşitli içeriklerde ortaya çıkabilir. Örneğin bazı rüyalar bireyin o zamanki günlük meseleleriyle ilgilidir. Bu tür rüyalar dikkatin belli bir noktada toplanmasına, problem çözümüne ve bazı becerilerin denenmesine yönelik olabilir. Bazı rüyalar ise tamamlanmamış işlerin tamamlanmasına yönelik olabilir. Bu tür rüyalar tamamlanmamış işle ilgili eksik bağlantıları göstermek, travmatik deneyimleri bütünleştirmek veya kişiliğin sahiplenilmeyen kısımları hakkında bilgi vermek açısından bireye yardımcı olabilir. Yine bazı rüyalar o sırada yaşamakta olduğumuz duygu ve istekleri belirginleştirip ifade etmeye yönelik olabilecekken, bazıları da bizi geleceğe hazırlamaya yönelik olabilir. Bazı rüyalar ise yaşamımızın anlamı ve amacı konusunda bize rehberlik edebilecekken, bazıları da toplumsal veya kültürel durumlara ilişkin olabilir.

  Bireyin kendisine ait olan fakat sahip çıkmadığı, reddettiği özellikleri rüyalarda farklı kişi, nesne veya durumlara yansıtılır. Birey için kabul edilmesi zor olan ve bu nedenle rüyalarda yansıtmalar şeklinde ortaya çıkan özelliklerin fark edilip yeniden özümsenmesi kişiliğin zenginleşmesi açısından önemli bir fırsattır. Kişiliğin reddedilen, sahiplenilmeyen özellikleri genellikle kâbuslarda hoş olmayan, korkutucu kişi, nesne veya durumlara yansıtılarak ortaya çıkar. Bir rüyanın korkutucu ya da tuhaf olmasının nedeni bireyin o rüyayı hatırlamasını sağlayarak yapılması gerekenlere dikkat çekmektir. Başka bir deyişle, bir rüya ne kadar korkutucu veya tuhaf bir içeriğe sahipse, o rüyanın aktarmaya çalıştığı mesaj ve bu mesaj doğrultusunda yapılması gerekenleri tespit etme ihtiyacı da o kadar acil demektir.

  Özellikle tekrarlayan rüyaların bir an önce karşılanması gereken önemli ihtiyaçlara işaret ettiğine inanılır. Birey için önemli olan bir ihtiyacın farkına varılmazsa veya bu ihtiyaç birey tarafından kabul görmediği için bastırılırsa, söz konusu ihtiyaç karşılanamadan kalır ve başka ihtiyaçlara yer açmak üzere geri çekilmez. Bu durumun uzun sürmesi, karşılanmadan kalan ihtiyaca dikkat çekmeye yönelik tekrarlayan rüyalarla sonuçlanır.

  Rüyalarımız ayrıca, hayatımızda yer alan kişilerle nasıl temaslar kurduğumuza işaret ederek kişilerarası ilişkilerimizde farkında olmadığımız duygularımızı da ortaya koyar. Dolayısıyla rüyalar, daha doyumlu ilişkilerin geliştirilmesi açısından oldukça önemli yol göstericiler olarak değerlendirilebilir.

  Tags: , , Categories: Hayata Dair İpuçları

  Dr. Gökce Gürdil Birinci

  Dr. Gökce Gürdil Birinci

  Dr. Gökce Gürdil 2019 yılı itibariyle Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak göreve başlamıştır. Türk Psikologlar Derneği‘ne üye olan Dr. Gökce Gürdil Birinci, aynı zamanda Geştalt Terapi Derneği‘nin yönetim kurulunda yer almaktadır.

  2 Yorumlar

  • Burhan Ovet dedi ki:

   Sayın hocam ben cipraleks içiyorum imedigim zaman sabaha kadar rüya görüyorum bazen ruyami gercekmi hatırlamıyorum

   • Dr. Gökce Gürdil Birinci dedi ki:

    Bazen ilaçların baskılayıcı etkisi ortadan kalktığında kişi rüyalarını daha çok hatırlayabiliyor. Rüyalarınızı hatırlıyor olmanız o rüyaların size vermeye çalıştığı mesajları almaya hazır olduğunuz şeklinde yorumlanabilir. Bazen mesajı acil olan rüyalar çok çarpıcı, gerçekçi ve dikkat çekici şekillerde görülebiliyorlar. Bu mesajların neler olduğunu anlamak için psikoterapi süreçlerinden yararlanabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın