Bu formu göndermeden önce Gizlilik Politikası'nı okuduğunuzu ve kişisel verilerinizin sizinle iletişim kurulması için kullanılmasını kabul ediyor musunuz?

   

  Kabul ediyorum

   

  Randevu Alın

  Formu doldurarak randevu talebi yapabilirsiniz. Sizleri en kısa sürede arayarak, randevu tarihinizi teyit ediyor olacağız.

  Dilerseniz randevu almak için bizi arayabilirsiniz:
  (0312) 447 12 03
  (0532) 557 12 03

  Dilerseniz randevu almak için e-posta gönderebilirsiniz:
  gurdil@gmail.com

  Öfke Kontrolü Konusunda Danışmanlık

  Doktor: Dr. Gökce Gürdil Brinici

  Seans Süresi: 50 dakika

  Öfke, bireylerin kişisel sınırları aşıldığında veya kişi istek ve ihtiyaçları konusunda engellendiğinde hissettiği doğal bir duygudur. Öfke sayesinde dış dünyadan bize dayatılmaya çalışılanları reddedebilir veya kendimize uygun hale getirebiliriz.

  Çevreden istediklerimizi elde edebilmemizde veya isteklerimize giden yolda engelleri aşabilmemizde bize en çok yardımcı olan, bize hareket gücü veren duygulardan biri de öfkedir. Hafif bir gücenme veya kırgınlık hissinden şiddetli kin ve nefrete kadar uzanabilen bir boyut üzerinde yaşanan öfke duygusu aslında karşılanmadan kalan bir ihtiyacımız olduğuna, düzeltilmesi gereken bir terslik olduğuna işaret etmektedir. Ancak çoğunlukla öfke yıkıcı ve zarar verici bir duygu olarak görüldüğü için hoş karşılanmaz, engellenmeye çalışılır. Oysa yıkıcı olan öfke duygusu değil, öfkeyle yapılan davranışlardır.

  Fiziksel veya sözel şiddet eylemleri, hakaret, aşağılama, utandırma, küsme gibi tepkiler pek de işlevsel olmayan öfke tepkileridir. Öfke kontrol problemi yaşadığını belirten kişiler çoğunlukla kendilerini gergin hissettiklerini ifade eder; sürekli bir sinirlilik halinden, kızgınlık anında sevdiklerini incitmekten ve sonra pişman oldukları halde kendilerine engel olamamaktan şikayetçi olurlar. Genellikle fiziksel veya sözel şiddet bireyin etkileşimde kendini güçlü, kontrollü ve üstün hissetmek istemesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bazen kendi utanç ve suçluluk duygularını kabullenemeyen kişiler başkalarını aşağılayıp utandırarak kendilerini korumaya çalışırlar.

  Bazen de kişi aklındaki kurallara sorgusuz sualsiz uyulması gerektiğine inandığı için aksi yöndeki tutumlara tahammülsüzlük geliştirebilir. Danışmanlık sürecinde bireyin öfkeli tepkileriyle neyi elde etmeye, kendini nasıl hissetme çalıştığı araştırılır. Ne gibi eksik kalmış meseleleri tamamlamaya çalıştığı, kendisinde kabullenemediği ne tür özellikleri olduğu konusunda farkındalık geliştirilir.

  Bireyin kendi içsel bütünlüğünün sağlanmasının ardından çevresiyle uygun iletişim biçimlerini geliştirmesi amaçlanır.

  Anka Danışmanlık
  Dr. Gökce Gürdil Birinci | Klinik Psikolog

  Adres:
  Kazım Özalp Mahallesi
  Reşit Galip Caddesi
  Rabat Sokak No: 1/2
  GOP Çankaya ANKARA

  E-posta:
  gurdil@gmail.com

  Telefon:
  (0312) 447 12 03
  (0532) 557 12 03